W środę 4 października uczniowie klasy IV i V razem z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Srebrnego Miasta czyli Olkusza, a także na Pustynię Błędowską.
Ale nie było to zwykłe zwiedzanie.
Uczniowie już na początku zostali podzieleni na dwie grupy, które wzięły udział w niecodziennej lekcji historii. W piwnicach dawnego Kwartału Królewskiego, gdzie kiedyś znajdowała się siedziba olkuskich władz górniczych zobaczyliśmy wystawę poświęconą olkuskim górnikom i hutnikom. Dużą atrakcją była przestrzenna makieta pokazująca, jak w ciągu wieków rozwijały się olkuskie kopalnie.
O tym, jak one działały mogliśmy się przekonać sami wprawiając w ruch modele i repliki dawnych urządzeń górniczych, takich jak m.in. kierat, płuczka, śruba Archimedesa czy Paternoster. Każdy mógł sam sprawdzić jak ciężki jest ołów i jego rudy dzięki replice dźwigu, wagi i drewnianego żurawia. Mogliśmy też zobaczyć autentyczny bochen olkuskiego ołowiu. Ogromny zachwyt zwiedzających wzbudziła „Srebrna komnata”. Można w niej było zobaczyć replikę Srebrnego Krzyża Gwarków Olkuskich, którego oryginał znajduje się w olkuskiej bazylice. W drugiej części podziemnego Olkusza poznaliśmy historię samego ratusza – siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego, a przede wszystkim zobaczyliśmy, jak wygląda herb Olkusza, którego najstarszy wizerunek pochodzi z 1386 roku. Elementem godła herbu jest górnicza kopaczka.
W trakcie tej części zwiedzania również zapoznaliśmy się z najważniejszymi i najciekawszymi legendami Olkusza. W trakcie gry terenowej na płycie rynku poznaliśmy bliżej historię o św. Janie Kantym, odszukaliśmy za pomocą mapy dawną wagę miejską oraz dom, w którym mieszkał późniejszy święty, a który dziś jest kaplicą. Ciekawym elementem wycieczki było własnoręczne malowanie odlewu olkuskiego gwarka. Po warsztatach pojechaliśmy na Pustynię Błędowską, gdzie podziwialiśmy piękny krajobraz oraz wzięliśmy udział w zawodach grupowych na wybudowanie największej góry z piasku. Trochę zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do domów.