20 października uczniowie klasy III gimnazjum zwiedzali pozostałości po obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu.
Serwis fotograficzny na stronach galerii Zespołu Szkół w Suchej.
Wycieczka była obowiązkowa dla wszystkich uczniów nie bez powodu. Jest to szczególne miejsce dla wszystkich, którzy choć trochę znają historię II wojny światowej a chcą zobaczyć na własne oczy, w jakich warunkach żyli więźniowie i w jak okrutny sposób traktowano ludzi. Bestialskie zachowanie ze strony okupanta, nieposzanowanie wolności i godności osobistej to nic przy zabijaniu małych dzieci czy paleniu zwłok ludzi, którzy na pewno nie zasłużyli na taki los.
Po przybyciu do obozu w Auschwitz pierwsze, co zobaczyliśmy to prowokujący napis: ”Arbeit macht frei”, co po polsku znaczy „Praca czyni wolnym”- nikt nie opuścił obozu w zamian za sumienną pracę i dobre wykonywanie swoich obowiązków. Potem zwiedziliśmy wnętrze bloków nr 6, 27 i 5. W tych budynkach zapoznaliśmy się z tematyką rejestracji więźniów, reżimem panującym w obozie, wystawą Szoa oraz z dobrami materialnymi przebywających tam więźniów.
Następnie pojechaliśmy do drugiej części obozu - Auschwitz II- Birkenau. Tam mogliśmy zobaczyć Bramę Śmierci, została ona tak nazwana, ponieważ w „najlepszym czasie” obozu, mordowano tam około 10 tysięcy osób na dobę. Później zobaczyliśmy rampę, na której rozładowywano transport z ludźmi i przeprowadzano selekcję więźniów, w zależności od ich zdolności do pracy. Zaraz potem mogliśmy zobaczyć ruiny komory gazowej i krematorium nr II oraz barak, w którym przebywały kobiety i dzieci. Na zakończenie wróciliśmy do obozu, w Auschwitz, aby obejrzeć projekcję filmu pt. „Kronika wyzwolenia Auschwitz”.
Wycieczka, jeśli tak można nazwać ten wyjazd, wywarła na nas ogromne wrażenie i uświadomiła, co tak naprawdę działo się podczas II wojny światowej.