Godło RP Szkoła Podstawowa w Suchej Szkoła Podstawowa
im. Św. Królowej Jadwigi
w Suchej

                       Od dawna marzyliśmy o wycieczce historyczno – krajoznawczej związanej z początkami  państwowości polskiej. Cel został osiągnięty , w dniach od 8.V – 10.V 2017r. uczniowie klasy VI , I ,II , III gimnazjum Zespołu Szkół w Suchej z wychowawcami   p. Haliną Dziubek , p. Bożeną  Gumula, p. Ewą Barczyk, p. Barbarą Żezałą  wyjechali na 3 dniową wycieczkę  ,,Szlakiem Piastowskim’’ : Biskupin , Toruń , Gniezno. gniezno

         Pierwszym punktem programu był Licheń , miejsce kultu religijnego. Przewodnik zapoznał nas z  historią Bazyliki,  w której znajduje się cudowny obraz  Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Obok wznosi się wysoka na 25 m, kamienna góra. Wybudowane z betonu i kamieni wzniesienie -  to Golgota, mająca labirynt przejść, grot, kapliczek, figur i płaskorzeźb. Nad całością góruje krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Kiedy wspinaliśmy się na Golgotę, inaczej Górę Czaszki, każdy w zadumie i skupieniu rozważał swoje intencje i prośby, z którymi przybył do sanktuarium. Później zwiedzaliśmy wieżę Bazyliki, gdzie z punktu widokowego podziwialiśmy panoramę okolicy. Na taras widokowy można dostać się windą lub wejść 762 stopnie w górę.

Zdjęcia

                Z Lichenia dotarliśmy do Kruszwicy, w której znajduje się gotycka Mysia Wieża, skąd widać rozległą panoramę Nadgoplańskiego  Parku Krajobrazowego . Legenda głosi, że myszy na tej wieży zjadły Popiela wraz z jego żoną. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam rejs statkiem  ,, Rusałka ‘’ po jeziorze Gopło. Po powrocie do autokaru trochę zmarznięci, ale w dobrych humorach wyjechaliśmy do Biskupina, gdzie w Karczmie Biskupińskiej czekała na nas obiadokolacja i noclegi. O godzinie 22.00 udaliśmy się na zasłużony wypoczynek.

                 W drugi dzień po śniadaniu wyjechaliśmy do Inowrocławia, gdzie w Tężniach Solankowych uczniowie zażywali inhalacji. Dodatkową atrakcją był plac zabaw, a którym inhalując się mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności i tężyznę fizyczną.

                  Kolejnym przystankiem był Toruń. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od pomnika Mikołaja Kopernika. Spacerem udaliśmy się do ruin zamku krzyżackiego, które są pozostałością po pierwszej i jednocześnie najstarszej warowni krzyżackiej na terenie Ziemi Chełmińskiej. Następnie zwiedziliśmy Dwór Artusa, Krzywą Wieżę, Zbrojownię , Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Piernika. Uczestniczyliśmy  w warsztatach wypieków ozdobnych pierników pod kierunkiem mistrzyni piernikarstwa. Uczniowie i opiekunowie zagniatali ciasto, wałkowali i nakładali do foremek w różnych kształtach. Czekaliśmy aż pierniki się upieką. W trakcie oczekiwania pani prowadząca warsztaty prezentowała przyprawy, z których wykonywane są pierniki: imbir, gałka muszkatołowa, kardamon, goździki, cynamon, czarny pieprz. Kiedy pierniki się upiekły, zostały spakowane w papierowe torebki i każdy z nas zabrał je do domu na pamiątkę . Na koniec cała grupa otrzymała certyfikat ,, Czeladnika piernikarstwa’’, a  w sklepiku można było kupić do domu tradycyjne toruńskie pierniki.

                   Wróciliśmy na obiadokolację i nocleg do Biskupina, by odpocząć po dniu wrażeń.

                   Poranek powitał nas chłodem, słońcem  i majowym deszczem. Po spakowaniu, śniadaniu  i oddaniu naszych pokoi mogliśmy wyruszyć dalej. Pozostaliśmy jeszcze w Biskupinie, gdzie spacerem dotarliśmy do Muzeum Archeologicznego Biskupin. W skansenie oglądaliśmy wnętrza zrekonstruowanych chat, a w nich przedmioty codziennego użytku: ceramikę, kościane narzędzia, wyroby ze skóry. Gród biskupiński otoczony jest wałem drewniano-ziemnym o długości ok. 460 m, szerokości 350 cm i wysokości 6 m. Osadę ze stałym lądem łączy drewniany pomost, który prowadzi wokół wałów.

                  Następnie pojechaliśmy do Wenecji, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku Mikołaja Nałęcza – słynnego ,, diabła weneckiego’’ , później odwiedziliśmy  Muzeum Kolei Wąskotorowej pełne zabytkowych, najstarszych w Europie parowozów. Atrakcją był też przejazd całej naszej grupy wagonikami kolejki wąskotorowej z Wenecji do Biskupina.

                  Przed nami było jeszcze jedno ważne miejsce - promem popłynęliśmy na wyspę  Ostrów Lednicki położony na Jeziorze Lednickim, gdzie zachowane są ruiny siedziby księcia  Mieszka  I, świątyni Chrztu Polskiego, grodów średniowiecznych i  liczne zabytki drewniane i murowane.

                  Następnie dotarliśmy do Gniezna - pierwszej stolicy Polski. Najważniejszym zabytkiem Gniezna jest gotycka Katedra Gnieźnieńska pod wezwaniem NMP i św. Wojciecha  na Wzgórzu Lecha, miejscu koronacji pierwszych królów Polski. W katedrze oglądaliśmy wnętrze, srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha oraz wykonane z brązu Drzwi Gnieźnieńskie – dzieło sztuki romańskiej z XII w. ilustrujące  żywot św. Wojciecha.

                 O godzinie 15.30 udaliśmy się do hotelu Pietrak, w którym znajduje się Restauracja Królewska i zjedliśmy  pyszny obiad. Zauroczeni wnętrzem, muzyką  i klimatem zdaliśmy sobie sprawę, że to już ostatni przystanek naszej bardzo udanej wycieczki.

       Pomimo zmęczenia, przez te trzy dni z zaciekawieniem słuchaliśmy barwnych opowieści naszej pani przewodnik, poznaliśmy zabytki i miejsca związane z początkami państwowości Polski. Uczniowie zachowywali się wzorowo, co wielokrotnie podkreślali    w różnych miejscach  wycieczki przewodnicy. Wszystkie zamierzone cele udało się zrealizować.