W tym roku Święto Szkoły zwane też Dniem Patrona miało nieco inny charakter niż w poprzednich latach.
Grupa 44 uczniów z kl. IV – VI, I – III G. wraz z opiekunami: p. B. Olech, p. B. Żezała, p. B. Gumula i p. E. Orczyk udała się na Zjazd Rodziny Szkół Św. Jadwigi Królowej do Krakowa. Najpierw tradycyjnie odwiedzili Wawel. Złożyli czerwone róże w hołdzie Pani Wawelskiej i pomodlili się przy Jej relikwiach w Katedrze Wawelskiej.
Następnie udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia gdzie przeżyli Mszę Św. Potem posilili się pysznym poczęstunkiem zasponsorowanym przez Parafię Katedralną i wzięli udział w ceremonii wręczenia Statuetek – perełek przyznawanych przez QJF w Australii.
Ostatnim punktem programu pobytu w Krakowie – Łagiewnikach był wybór Królowej Roku 2016/17. Oczywiście mieliśmy też naszą przedstawicielkę – kandydatkę. Była nią uczennica kl. VI – Paulina Gajda, która w konkursie wypadła znakomicie. Wśród 13 kandydatek nie tylko wspaniale i dostojnie wyglądała w przygotowanym przez siebie stroju ale też wykazała się znakomitą wiedzą o Patronce pięknie prezentując swoje umiejętności, dokonania i plany na przyszłość. Otrzymała tytuł Królowej Pracowitości oraz pamiątkowy medal i książkę oraz drobne upominki.
Po skończonych uroczystościach wszyscy wrócili szczęśliwi zapewniając, że w przyszłym roku też wezmą w nich udział.
Uczniowie, którzy nie wyjechali do Krakowa, w szkole pogłębiali wiedzę o Patronce. Oglądali prezentację o Królowej, grali w gry multimedialne, rozwiązywali zadania, testy, konkursy i malowali portrety Patronki Szkoły.
Wywiad z Królową Roku 2016/17 naszej szkoły, Pauliną Gajda:
K: Co Cię skłoniło do wzięcia udziału w konkursie na Królową Roku Rodziny Szkół?
P: Od dawna interesuję się historią, zwłaszcza postaciami historycznymi, więc postanowiłam spróbować swoich sił.
K: Co masz zamiar robić jako Królowa Szkoły w roku szkolnym 2016/17? Czy masz zamiar organizować konkursy o tematyce związanej z Królową Jadwigą?
P: Tak mam już kilka pomysłów na konkursy.
K: A może już znasz tematy tych konkursów?
P: Chciałabym zorganizować konkurs literacki pt. „List do naszej patronki Św. Jadwigi” oraz plastyczny „Postać Św. Jadwigi Królowej”.
K: Wiemy, że w konkursie wystąpiłaś w stroju nawiązującym do epoki historycznej, w której żyła Królowa. Czy możesz go opisać?
P: Mój strój złożony był z długiej granatowej sukni ze złotymi wstawkami, złotego pasa na biodrach, białej chusty zakończonej perełkami, korony oraz naszyjnika z pereł. Nawiązywał do skromności Królowej Jadwigi ale również symbolizował jej władzę poprzez złote dodatki.
K: Kim dla Ciebie jest Królowa Jadwiga?
P: Królowa Jadwiga jest dla mnie godnym wzorem do naśladowania, uczciwą, dobroduszną kobietą. Uważam, że każdy powinien brać z niej wzór.
K: Czy Twoja rodzina angażowała się w Twoje przygotowania do konkursu?
P: Tak, moja mama starała się uszyć dla mnie jak najpiękniejszą suknię, a tata pomagał mi w zdobyciu wiedzy o Królowej i mówił mi różne ciekawostki na Jej temat.
K: Jakie pytanie wylosowałaś w konkursie i czy było trudne?
P: Moje pytanie brzmiało: „Matka Jadwigi była osobą bardzo pobożną, czego dowodem są dwa dary, które przekazała kościołowi w Zadarze w Bośni. Jakie to były dary?” Pytanie dla mnie nie było trudne ponieważ dużo uczyłam się na ten temat.
K: W konkursie otrzymałaś nagrodę i tytuł. Jaki to tytuł i nagroda?
P: Dostałam monetę pozłacaną 24-karatowym złotem, książkę pt. „Katedra na Wawelu”, dwa obrazki wizerunkiem świętych oraz tytuł: „Królowa Pracowitości”
K: Czy warto było wziąć udział w tym konkursie:
P: Bardzo cieszę się, że wzięłam w nim udział, i naprawdę nie żałuję. Warto było się pokazać i reprezentować szkołę na tak szerokim ogólnopolskim forum. Przy okazji poszerzyłam wiedzę o nasze Patronce i mogłam nią zabłysnąć przed innymi.
K: Dziękuję za wywiad.
Wywiad przeprowadziła Karolina Dyduch.